2026-08-14T09:41:49+00:00
2026-08-14T09:54:39+00:00
2026-08-14T10:00:00+00:00
Het bruist weer in de tuinbouwschooltuin in Frederiksoord!
De Tuinbouwschool in Frederiksoord is dé plek waar Sietske en Micha elkaar hebben ontmoet en waar ze het kwekersvak leerden. Micha ronde daar eerst de hoveniersopleiding af en deed daarna de teeltopleiding. Sietske deed hetzelfde, maar dan andersom. Na de teeltopleiding wilde ze nog niet van deze plek en daarom plakte ze de hoveniersopleiding eraan vast. Ze ontmoetten er vrienden voor het leven en sloten deze plek in hun hart.
De school bestaat niet meer, maar de tuin bleef. In de jaren na de sluiting van de school veranderde de eens zo bijzondere en mooie schooltuin in een bramenbos. Veel tuinhazen (de oudstudenten) zagen het met lede ogen aan en hoewel veel vrijwilligers en plantenvrienden de tuin probeerden bij te houden, was het jarenlang een groot vraagteken of deze tuin nog een toekomst had.
Als tuinhazen en bijna-buren van deze bijzondere plek liepen wij er ook regelmatig rond, genietend van de bijzondere bomen en struiken die ondanks de verwaarlozing stand hielden, maar ook bezorgd over de toekomst van deze bijzondere historische plek.
Toekomst voor de tuinbouwschool in Frederiksoord
Gelukkig is het tij gekeerd. De acht hectare levend erfgoed hebben weer een toekomst! Samen met een klein team en veel enthousiaste vrijwilligers zorgen beheerders Kim en Joshua weer dat de tuin en de gebouwen tot leven komen onder de vlag van DE PROEF. Wij zijn daar ontzettend blij mee, deze bijzondere plek verdient het!
Micha en Sietske zijn nog steeds regelmatig op de oude schooltuin te vinden en helpen mee de planten te inventariseren en de collectie te beheren.
In de tuin die in 1884 begon als een kleine leertuin van de tuinbouwschool zijn inmiddels 493 bomen geïnventariseerd en er komen er de komende tijd nog meer bij. De oudste boom, een zomerlinde, is 146 jaar oud. Micha is heel blij dat er weer nieuwe bomen en heesters gekweekt gaan worden die de collectie gaan aanvullen.
Op bezoek bij DE PROEF: de favorieten van Micha en Sietske
Sietske en Micha tippen je graag een aantal plekken en planten om te bekijken tijdens een wandeling door de tuin. Zodra je binnenkomt, kijk dan vooral even naar de zilverlinde. Sietske: “De statige boom krijgt hier de ruimte die hij verdient en de kleur, geur en vorm zijn geweldig.”
Micha raadt je aan om vooral even op zoek te gaan naar de Sassafras: ‘Sassafras is een mythische boom met een prachtige herfstkleur. Je vindt hem in de buurt van de treurberk. En als je goed zoekt kun je ook de Trochodendron aralioides vinden, een bijzondere wintergroene boom met bladeren die kransvormig groeien.”
Sietske vult aan over Sassafras: ‘Leuk om te weten over Sassafras is dat de plant eetbaar is. De bladeren kunnen gekookt of rauw gegeten worden, ze hebben een pittige smaak, je herkent de smaak van Laurus nobilis, keukenlaurier. Beide planten komen uit dezelfde familie. Je kunt de bladeren ook drogen en daarna vermalen tot een poeder, het poeder wordt gebruikt om soepen en stoofschotels te verdikken en op smaak te brengen. De herfstkleur is prachtig geel-rood. Als ze rondleidingen geeft over de tuin, staat ze ook altijd stil bij de Sassafras en deze prachtige plant kweken we ook op onze kwekerij.
Eén van de plekken waar je goed kan zien dat de tuin weer tot leven komt, is de Franse tuin. Sietske: “De Franse tuin was een hoopje ellende, maar bloeit nu weer en is een fijne plek om te zitten.’ Achterin de tuin vind je bomen die de geschiedenis van de tuin vertegenwoordigen. Heel indrukwekkend!
Plantenmarkt in Frederiksoord
Op een plek waar het al 150 jaar om planten draait wordt op 6 september 2026 een plantenmarkt georganiseerd. Daar zijn wij bij natuurlijk! Net als de tuinen is deze plantenmarkt vrij toegankelijk en interessant voor mensen die net beginnen met tuinieren en doorgewinterde tuiniers die op zoek zijn naar bijzondere planten.
Alle praktische informatie over de plantenmarkt lees je hier
Auteur: Eefke Rijksen